John T. Hogan, M.D., F.A.C.S.

Quick Bio
  • July 1966-Present - Private practice confined to Orthopaedic Surgery, Wilmington
  • July 1966-May 1968 - Consultant, Veterans Administration Hospital, Wilmington
  • 1979-1985 – Board of Councilors American Academy of Orthopaedic Surgery
  • 1976-1984 - Delaware Credentials Committee, American College of Surgeons
  • Numerous Past Committees - Medical Society of  Delaware, Medical Center of Delaware, Depart of Surgery


Medical School
July 1958 – Graduated from Royal College of Surgeons, Dublin, Ireland
Residency

July 1962 - Completed 1 year Residency in Orthopaedic

Surgery, Norfolk and Norwich Hospital, Norwich, England

 

July 1963 - Completed 1 year Residency in General Surgery,

Royal Alexandra Hospital, Edmonton, Canada

 

July 1964 - Completed 1 year Residency in Orthopaedic Surgery, Royal Alexandra Hospital, Edmonton, Canada

 

July 1965 - Completed 1 year Residency in Orthopaedic Surgery, Veterans Administration Hospital, Wilmington

 

July 1966 - Completed 1 year Residency in Orthopaedic Surgery, Alfred I. duPont Institute, Wilmington

Fellowship
  • Fellow, American Academy of Orthopaedic Surgery
  • Fellow, American College of Surgeons
Certification

January 1968 - American Board of Orthopaedic Surgeons


Hospital Affiliations
  • July 1966-Present - Private practice confined to Orthopaedic Surgery, Wilmington
  • July 1966-May 1968 - Consultant, Veterans Administration Hospital, Wilmington
  • Chief, Orthopaedic Section - Medical Center of Delaware, Wilmington
  • Senior Active Staff - St. Francis Hospital, Wilmington consultant - Riverside Hospital, Wilmington

Academic Rank
Clinical Assistant Professor Orthopaedic Surgery, Thomas Jefferson University, Philadelphia, PA, July 1, 1978
Professional Societies
  • Charter Member, Eastern Orthopaedic Association
  • Member, Medical Society of Delaware
  • Member, New Castle County Medical Society

Academics

      

                                                   


Post Graduate Training
                                                    July 1959 - Completed Internship at Meath Hospital,

Dublin, Ireland

 

January 1960 - Completed 6 months as Resident Surgical

Officer, Monkstown Hospital, Dublin, Ireland

 

July 1961 - Completed 6 months Senior House Surgeon in

charge of Casualty Dept., Norfolk and Norwich Hospital, 1

Norwich, England